Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version
 
Neobvyklá prícina rektovaginální píštele 
Zádorová Z.1, Hajer J.1, Horák L.2 

1II. interní klinika,Fakultní nemocnice KrálovskéVinohrady,3. LF UK,Praha, prednosta prof.MUDr.Michal Andel, CSc. 2Chirurgická klinika, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, 3. LF UK, Praha, prednosta doc. MUDr. Jan Fanta, DrSc.
 


Souhrn:

       Rektovaginální píštel predstavuje komunikaci mezi prední stenou análního kanálu nebo rekta a zadní stenou vaginy. Obvykle se rozdelují na nízké, dosažitelné perineálním prístupem, vysoké, rešitelné transabdominálním prístupem, a strední, mezi temito dvema. Rektovaginální píštele predstavují méne než 5 % všech anorektálních píštelí. Vetšinou jsou zpusobeny poranením pri porodu, pri operaci, tupým a penetrujícím poranením a cizími telesy. Další prícinou mohou být idiopatické strevní zánety, zvlášte Crohnova choroba, nádory, aktinoterapie malé pánve a další. Obvyklým klinickým príznakem je odchod plynu a stolice vaginou. V nekomplikovaných prípadech jsou úspešné operacní postupy bez nutnosti predchozí kolostomie. Autori uvádejí kazuistiku nemocné s rektovaginální píštelí, zpusobenou cizím telesem.

        Klíčová slova: rektovaginální píštel, kurecí kost
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER