Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2006, 145, pp. 844–847.
 
Sulcus nervi dorsalis penis/clitoridis: klinické a forenzní aspekty 
1, 2Šedý J., 2Naňka O., 3Jarolím L. 

1Ústav experimentální medicíny AV ČR, Praha 2Anatomický ústav 1. LF UK, Praha 3Urologická klinika 2. LF UK a FNM, Praha
 


Souhrn:

       Sulcus nervi dorsalis penis/clitoridis je žlábek na ramus inferior ossis pubis a ventrální ploše corpus ossis pubis, ve kterém probíhá u muže nervus dorsalis penis a u ženy nervus et arteria dorsalis clitoridis. Těsný vztah nervus dorsalis penis/clitoridis a os pubis, představovaný průběhem sulcus nervi dorsalis penis/clitoridis má značný význam v chirurgických oborech. Jemná a šetrná preparace nervus dorsalis penis je klíčová pro správné provedení chirurgické konverze genitálií u pacientů s transsexualismem, při rekonstrukci zadní uretry, hypospádii, při provádění penilní blokády během cirkumcize a revaskularizační chirurgii erektilní dysfunkce. Je diskutována role sulcus nervi dorsalis penis při vzniku Alcockova syndromu. Obdobně je třeba v místě sulcus nervi dorsalis clitoridis šetřit nervus dorsalis clitoridis při redukční klitoridoplastice u dívek s adrenogenitálním syndromem a při zavádění transobturátorové vaginální pásky. Poškození nervus dorsalis penis/clitoridis vede k hypestezii až anestezii glans penis/glans clitoridis. Poškození arteria dorsalis clitoridis způsobuje hematom. Sulcus nervi dorsalis penis/clitoridis je možno rovněž využít při určování pohlaví izolované os pubis z forenzních nebo antropologických důvodů. Laterální okraj sulcus nervi dorsalis penis přesně odpovídá „vertikální hraně“ a laterální okraj sulcus nervi dorsalis clitoridis „ventrálnímu oblouku“ – dvěma parametrům, které jsou součástí tzv. Pheniceho metody určování pohlaví izolované os pubis.

        Klíčová slova: nervus dorsalis penis, nervus dorsalis clitoridis, os pubis, ventrální oblouk, ventrální hrana, pohlavní dimorfismus, Alcockův syndrom.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER