Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 142, 2003, No. 6, pp. 373–376.
 
Molekulární studie von Willebrandovy choroby typu 2 
Habart D., 1Smejkal P., 1Matýšková M., Turek P., Hrachovinová I., Vorlová Z. 

Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha 1Oddělení klinické hematologie FN, Brno
 


Souhrn:

       Východisko. von Willenbrandova choroba (cWD) je vrozené krvácivé onemocnění provázené zejména slizničními projevy. Je způsobena mutacemi v genu von Willebrandova faktoru (vWF). Cílem naší práce bylo genotypově i fenotypově charakterizovat toto vysoce heterogenní onemocnění u prvních pěti rodin v ČR. Metody a výsledky. Hladina FVIII:C byla stanovována jednofázovou metodou, vWF:Ag imunoelektroforeticky a vWF:RiCo agregometricky.Multimerní struktura vWF byla analyzována metodou na principu western blotu, vazba vWF na faktor VIII byla měřena metodou na principu ELISA a vazba vWF na kolagen byla stanovena komerčním kitem (ELISA). Dvě rodiny byly klasifikovány jako typ 2A, jedna jako typ 2B a dvě jako kombinace typů 1 a 2N. Na základě fenotypu byly vybírány fragmenty genu vWF pro detekci mutací. Pomocí kapilární SSCP (single-strand conformation polymorphism) s fluorescenční detekcí byly identifikovány úseky genu s abnormální sekvencí, které byly sekvenovány. Ve dvou rodinách s typem 2A byly nalezeny dříve popsané mutace Arg1374His a Gly1579Arg, v rodině s typem 2B vWD byla zjištěna známá záměna Arg1308Cys. Tyto mutace plně vysvětlují nalezený fenotyp a dominantní typ dědičnosti. V jedné rodině s kombinovaným typem 1/2N byla prokázána známá delece cytosinu 2435 a polymorfizmus Arg854Gln, u něhož byla popsána souvislost s typem2N. Kombinace obou defektů vysvětluje přítomnost funkční a kvantitativní poruchy. U druhé rodiny s kombinovaným typem1/2Nbyla identifikována záměna Thr791Met, která vysvětluje jen sníženou hladinu FVIII. Pro objasnění kvantitativního deficitu vWF bude třeba hledat další mutaci v celém rozsahu tohoto genu. Závěry. Pět studovaných rodin s vWD bylo fenotypově a genotypově charakterizováno podle revidované Sadlerovy klasifikace. Předkládané výsledky vytvářejí předpoklad pro širší studii vonWillebrandovy choroby v České republice a pro její racionálnější terapii.

        Klíčová slova: von Willebrandova choroba, vazba vWF na faktor VIII, multimery von Willebrandova faktoru, gen von Willebrandova faktoru.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER