Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2005, 144, pp. 177–179.
 
Endoskopické výkony u dětí do 3 let na klinice dětské chirurgie 
Krafka K., Tůma J., Teyschl O., Horák M., Bartl V., 1Skotáková J. 

Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN, Brno 1Klinika dětské radiologie FN, Brno
 


Souhrn:

       Východisko. Retrospektivní zhodnocení gastrofibroskopických výkonů u dětí do 3 let věku. Metody a výsledky. Od ledna roku 2002 do konce října 2004 bylo provedeno na naší klinice endoskopické vyšetření u 119 dětí této věkové kategorie. Průměrná hmotnost pacientů v souboru byla 11,8 kg (min. 2,8, max. 20 kg). Ve 21 případech nebyla dokumentace nalezena, neboť se jednalo o pacienty z jiných klinik naší nemocnice a tito byli ze sledování vyřazeni. Nejčastější diagnózou bylo suspektní poleptání jícnu toxickými látkami (55x), spolknutí drobného předmětu (24x), dilatace jícnu u 10 pacientů opakovaně v 1–6 měsíčních intervalech, 4 x zavedení perkutánní endoskopické gastrostomie (PEG), 3 x ERCP pro cystu choledochu, l x vyšetření pro suspektní hematemezu (negativní nález) a lx vyšetření pro suspektní jícnové varixy (negativní nález). Závěry. Poleptání jícnu a žaludku se prokázalo ve 12 případech (22 %). V případě cizího tělesa nebylo toto 5x nalezeno pro postoupení do dalších částí trávícího traktu (20 %), l x se předmět nepodařilo pro velikost extrahovat (5 % neúspěšných). Sledované dilatace byly prováděny u dětí opakovaně bužiemi a balónkovým dilatátorem. Jednalo o pacienty po operaci pro atrézii jícnu (9 případů,vše Vogt IIIb) a 1x o stav po poleptání s perforací jícnu operačně řešené.

        Klíčová slova: gastroduodenoskopie, požití cizích těles, poleptání jícnu, dilatace jícnových anastomóz, perkutánní endoskopická gastrostomie, ERCP.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER