Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2004, 143, pp. 143–147.
 
Výživa pacientů léčených kontinuálními hemoeliminačními metodami na pracovištích intenzivní péče 
Polák F. 

Klinika anesteziologie a resuscitace 1. LF UK a VFN, Praha
 


Souhrn:

       Při použití kontinuálních hemoeliminačních metod (continuous renal replacement therapy) dochází k přímému i nepřímému ovlivnění metabolizmu a nutričního stavu. Především dochází k úniku nutrientů do filtrátu. Ve významnémmnožství se takto ztrácejí aminokyseliny, glukóza, vitaminy rozpustné ve vodě a dále některé minerály a stopové prvky. Ztráta aminokyselin se pohybuje v rozmezí 1,2–7,0 g/den. Pro bilanci glukózy během CRRT je zásadní to, jaké množství glukózy je přítomno v substitučních roztocích. Při obsahu glukózy v substitučních roztocích 100–180 mg/dl je glukózová bilance u většiny pacientů přibližně vyrovnaná. Ztráty lipidů a vitaminů rozpustných v tucích jsou zanedbatelné. V případě mikronutrientů mohou být významné především ztráty magnézia, kalcia, fosforu a vitaminů rozpustných ve vodě (hlavně B1, B6, C a kyselina listová). U některých látek dochází naopak k přesunu ze substitučních roztoků do krevního oběhu. Jedná se hlavně o laktát. Nepřímý vliv CRRT na výživu a metabolizmus představují pochody způsobené vyplavením cytokinů a zánětlivých mediátorů v důsledku prvního kontaktu krve s membránou filtru. Pravděpodobně touto cestou dochází k poklesu sérové hladiny glutaminu v prvních dnech ošetřování. U většiny pacientů ošetřovaných některou z CRRT metod je proto nutné adekvátně upravit nutriční plán.

        Klíčová slova: výživa, metabolizmus, hemoeliminace, kontinuální hemoeliminační metody, CRRT, intenzivní péče, selhání ledvin.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER