Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 139, 2000, No. 1, p. 13 - 17.
 
REVASKULARIZACE MYOKARDU U ZHOUBNÉ KOMOROVÉ TACHYARYTMIE - PROGNOSTICKÝ VÝZNAM 
Pleskot M., Pařízek P., Hodač M., Haman L., Šťásek J., Červinka P., 1 Tauchman M. 

II. interní klinika LF UK a FN, Hradec Králové, 1 I. interní klinika LF UK a FN, Hradec Králové
 


Abstrakt:

       Východisko. Přežívání nemocných s chronickou ischemickou chorobou srdeční a zhoubnou komorovou tachy- arytmií v některých případech pozitivně ovlivňuje revaskularizace myokardu a implantace kardioverteru - defibri- látoru. Cílem práce bylo prospektivním sledováním osob s chronickou ischemickou chorobou srdeční a zhoubnou komorovou tachyarytmií posoudit: a) vliv revaskularizace myokardu na prognózu za využití programové stimula- ce srdečních komor s testováním účinnosti antiarytmické léčby; b) význam implantace kardioverteru - defibriláto- ru u revaskularizovaných a nerevaskularizovaných jedinců pro prevenci náhlých „arytmických” smrtí. Metody a výsledky. Vyšetřili jsme 37 nemocných (32 mužů a 5 žen) ve věkovém rozmezí od 34 do 78 let (prů- měrný věk 61±11) s ischemickou chorobou srdeční a spontánní zhoubnou komorovou tachyarytmií po vyloučení akutního srdečního infarktu. Soubor jsme rozdělili na podskupiny bez revaskularizace (21 osob) a s revaskulariza- cí (16 osob). V obou podskupinách jsme uskutečnili programovou stimulaci komor. Při diagnostickém nálezu programované stimulace jsme testovali antiarytmika, nejčastěji amiodaron per os. Kardioverter - defibrilátor jsme implantovali 10 pacientům. Všechny nemocné jsme sledovali do výskytu smrti, nejdéle 24 měsíců. Hodnoti- li jsme četnost srdeční smrti (smrt ze srdeční příčiny včetně náhlé „arytmické” smrti) a náhlé „arytmické” smrti (smrt do jedné hodiny od začátku symptomů nebo první zachycená zhoubná komorová tachyarytmie). V podsku- pině bez revaskularizace s diagnostickou inducibilitou myokardu v 85,7 % případů jsme popsali 9 srdečních smrtí (42,9 %) a 8 náhlých „arytmických” smrtí (38,1 %). Naopak v podskupině s revaskularizací a s diagnostickou programovanou stimulací komor u poloviny osob jsme nalezli 5 srdečních smrtí (31,3 %) a 3 náhlé „arytmické” smrti (18,8 %). Rozbor 11 náhlých „arytmických” smrtí ukázal, že žádná osoba s implantovaným kardioverterem - defibrilátorem (počet 5) nezemřela (dokumentované zhoubné komorové tachyarytmie). Pět ze šesti zemřelých pacientů (všichni bez kardioverteru - defibrilátoru) nebylo revaskularizováno. Závěry. Revaskularizace myokardu u nemocných s ischemickou chorobou srdeční (po vyloučení akutního sr- dečního infarktu) a zhoubnou komorovou tachyarytmií snižuje nebezpečí recidivy této arytmie. Přínos implanta- ce kardioverteru - defibrilátoru jsme zjistili u všech osob bez závislosti na revaskularizaci myokardu.

        Klíčová slova: arytmie, ischemická choroba srdeční, náhlá srdeční smrt, komorová tachyarytmie, koronární by- pass, programovaná stimulace komor, revaskularizace myokardu.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER