Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes.-slov. Pediat., 58, 2003, No. 10, p. 642-643.
 
Mobilní telefon zachránil dívce život 
Nesrstová M.1, Baraníková Z.2 

I. dětská klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha1 přednosta doc. MUDr. J. Janda, CSc. Klinika dětské psychiatrie 2. LF UK a FN Motol, Praha2 přednosta doc. MUDr. M. Hrdlička, CSc.
 


Souhrn:

       Autorky ve svém sdělení uvádějí kazuistiku 14leté dívky, která své rodinné a školní problémy, ale zejména svůj pocit osamocení a opuštěnosti, řešila požitím antidepresiv v sebevražedném úmyslu. V době, kdy požila léky, měla u sebe mobilní telefon, kterým obvolávala své blízké a loučila se s nimi. Právě mobilní telefonní signál pomohl policii dívku nalézt a zachránit jí život. V současnosti si dospělí často stěžují, že děti dostávají již ve školním věku mobilní telefony, které často odvádějí pozornost od jejich běžných aktivit. Pořízení mobilu a jeho provoz jsou spojeny většinou s poměrně velkými finančními náklady. Při hospitalizacíchmá tato situace nicméně i své určité výhody. Dříve jsme často velmi obtížně navazovali kontakt s rodinou, zvláště v emergentních situacích, kdy bylo třeba provést nějaký zákrok, o kterém by rodiče měli být informováni. Ze zkušenosti můžeme potvrdit, že dnes více než polovina hospitalizovaných školních dětí má mobilní telefon. V našem případě sehrálo posílání SMS zpráv klíčovou roli při hledání dívky po suicidálním pokusu.

        Klíčová slova: dysfunkční rodinné prostředí, suicidální pokus, mobilní telefon
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER