Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Vnitř. Lék., 47, 2001, No. 2, p. 67-73
 
Tělesný trénink u pacientů s chronickým srdečním selháním: hemodynamika, působky 
Špinarová L.,Toman J., Kára T., Souček M., Zatloukal B., Tomandlová M., Štejfa M.  

I. interní-kardioangiologická klinika Lékařské fakulty MU a FN u sv. Anny Brno, přednosta prof. MUDr. J. Toman, CSc. Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace Lékařské fakulty MU a FN u sv. Anny Brno, přednosta prof. MUDr. J. Siegelová, DrSc. Centrum Biochemických metod Lékařské fakulty MU Brno, přednosta doc. MUDr. J. Sláma, CSc.
 


Souhrn:

       Cílem práce je posouzení bezpečnosti a přínosu tělesného tréninku u pacientů s chronickým srdečním selháním a zjištění vlivu tréninku na centrální hemodynamiku, funkci levé komory, hodnocenou echokardiograficky a humorální působky. Soubor pacientů a metodika: nemocní se srdečním selháním NYHA II a III, z toho 17 na podkladě ICHS a 21 na podkladě dilatační kardiomyopatie. Všichni pacienti měli ejekční frakci pod 40 % a pVO2 pod 20 ml/kg/min. Byli rozděleni do skupiny trénujících (T) a kontrol (K). Před tréninkem a po jeho ukončení byli pacienti vyšetřeni klinicky, základní laboratoří, echokardiograficky a pravostrannou katetrizací v klidu a při ergometrii a byly odebrány hladiny humorálních působků. Trénink byl prováděn 3krát týdně po dobu 2 měsíců na bicyklovém ergometru. Výsledky: Před tréninkem nebyly mezi skupinami žádné statisticky významné rozdíly. Po tréninku se obě skupiny nelišily v echokardiografických a hemodynamických parametrech. U skupiny trénujících došlo oproti vstupu k poklesu maximálního středního tlaku (123,6 ± 11,9 vs. 113,3 ± 10,2 mm Hg, p < 0,04) a maximální tepové frekvence (112,5 ± 18,7 vs. 108,4 ± 20,1 p < 0,02). Ve skupině kontrol naopak došlo ke zvýšení big endotelinu (52,2 ± 49,1 vs. 88,0 ± 76,7 pg/ml, p < 0,04) a nárůstu plicní vaskulární rezistence (102,8 ± 71,7 vs. 149,2 ± 69,5 dyn.s/cm 5 , p < 0,002). Závěr: Tělesný trénink byl pacienty dobře tolerován, vedl k subjektivnímu zlepšení stavu, snížení chronotropní odpovědi na zátěž a tím ke zlepšení ekonomiky srdeční práce.

        Klíčová slova: Srdeční selhání - Tělesný trénink - Hemodynamika - Působky
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER