Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. a slov. Psychiat., 100, 2004, No. 1, pp. 24 - 30.
 
Praktické aspekty volby atypického antipsychotika 
Češková E. 

Psychiatrická klinika LF MU a FN, Brno, přednosta prof. MUDr. E. Češková, CSc.
 


Souhrn:

       V současné době máme k dispozici několik atypických antipsychotik (antipsychotik druhé generace), která se liší hlavně profi lem vedlejších účinků. Sdělení se soustřeďuje na vedlejší účinky, které jsou při volbě atypického antipsychotika významné. U každého nemocného, který je kandidátem na léčbu atypickým antipsychotikem, by měla být stanovena náchylnost k somatickým problémům. Detailně je rozebírán přírůstek hmotnosti, porucha glukózového a lipidového metabolismu a hyperprolaktinémie. Z hlediska přírůstku hmotnosti a vlivu na hladiny glukózy a lipidů je nejrizikovější klozapin a olanzapin, z hlediska hyperprolaktinémie risperidon a amisulprid. Na základě současného stavu znalostí je při aplikaci klozapinu a olanzapinu žádoucí také pravidelné sledování glykémie a lipidového spektra. Při aplikaci risperidonu a amisulpridu je nutno cíleně pátrat po prolaktin-dependentních příznacích, a pokud jsou přítomné, je vhodné stanovení prolaktinémie .Jsou zmíněny možnosti prevence a léčby uvedených nežádoucích účinků. Dále jsou navrženy praktické zásady, které by měly být dodržované při konkrétní volbě AP.

        Klíčová slova: atypická antipsychotika, vedlejší účinky, přírůstek hmotnosti, porucha glukózové tolerance, dyslipidémie, hyperprolaktinémie.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER