Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes, .slov. Derm., 70, 2004, No. 6, p. 200-204
 
Naše klinické zkušenosti s použitím fotodynamické terapie u pacientů s bazaliomem a morbus Bowen (srovnání účinnosti dvou fotosenzibilizátorů) 
Vaicová M., Ettler K. 

Klinika nemocí kožních a pohlavních LF UK, Hradec Královépřednosta doc. MUDr. Karel Ettler, CSc.
 


Souhrn:

       Bylo sledováno celkem 18 nemocných (11 mužů a 7 žen), kteří byli léčeni v letech 1999-2003 na kožní klinice FN v Hradci Králové pomocí fotodynamické terapie (PDT). Při léčbě byl použit fotosenzibilizátor mezo-tetra-para-sulfofenyl-porfin (TPPS4) a fotosenzibilizátor -aminolevulová kyselina (ALA) s následným ozářením zdrojemviditelného světla vlnové délky 600-800 nm v dávkách 120-200 J/cm2. Šlo o 16 osob s histologicky ověřenými solitárními či mnohočetnými bazaliomy, jednu osobu s morbus Bowen a 1 osobu se současným výskytembazaliomu a morbus Bowen. Pomocí PDT s TPPS4 bylo léčeno 7 osob, 10 osob ALA a 1 osoba TPPS4 a s odstupem i ALA. Při hodnocení za 6 měsíců po léčbě bylo dosaženo 62,5 % vyléčení při užití TPPS4 a pouze 50 % vyhojení při použití lokálně aplikované ALA. Přesto se PDT jeví jako perspektivní metoda pro léčbu lokalizovaných nádorových a povrchově zánětlivých kožních afekcí. Podmínkou jejího dalšího rozšíření je však nutnost registrace fotosenzibilizátoru v ČR.

        Klíčová slova: fotodynamická léčba - TPPS4 - ALA
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER