Naše první zkušenosti s vyšetřováním protilátek proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA) u nemocných
s primárními nespecifickými střevními záněty
Malíčková K.1, Janatková L1, Fučíková T.1, Adamec S 2, Lukáš M.2
i Ústav klinické imunologie a alergologie VFN a 1. LF UK, Praha 2 iV. interní klinika VFN a 1. LF UK, Praha |
|
Souhrn:
Úvod: nespecifické střevní záněty (IBD) tvoří heterogenní skupinu chorob nejasné etiologie. Patří sem především Crohnova nemoc (CD) a ulcerózní kolitida (UC). V současné době neexistuje ideální laboratorní marker, který by pomohl odhalit hrozící riziko vzniku IBD, dokázal odlišit CD od UC, který by byl vysoce specifický pro jednu z uvedených nemocí a byl zároveň vhodný k rntinnímu vyšetření.
Cfl: ověřit klinický význam stanovení ASCA a p-ANCA protilátek u nemocných s IBD.
Metody: p-ANCA protilátky v izotypu IgG byly detekovány nepřímou imunofluorescencí na lidských etanolem fixovaných granulocytech, ASCA protilátky v izotypech IgG a IgA byly detekovány ELISA testy, u kterých je antigenním substrátem mannan.
Výsledky: ASCA a ANCA protilátky byly vyšetřovány u 86 osob (38 CD, 26 UC, 3 funkční zažívací obtíže, 19 zdravých kontrol). P-ANCA se vyskytovaly u UC ve 46 %, ASCA u CD v 76 %. Specificita ANCA ve vztahu UC ke zdravým kontrolám byla 100 %, specificita ASCA ve vztahu CD ke zdravým kontrolám byla 89,5 %.
Závěr: I když senzitivita ASCA a p-ANCA ve vztahu k IBD je poměrně nízká, jejich specificita je vysoká, zejména jsou-li vyšetřeny obě autoprotilátky. Domníváme se, že u IBD je vhodné stanovovat obě autoprotilátky současně.
Klíčová slova:
nespecifické střevní záněty - Crohnova nemoc - ulcerózní kolitida - Saccharomyces cerevisiae - ASCA - p-ANCA.
|