Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Gynek.65, 2000, č. 6s. 483 - 486
 
Přehled základních přístupů k určení morálního statutu lidského embrya 
Lajkep T. 

Ústav lékařské etiky, LF MU, Brno, vedoucí doc. MUDr. M. Munzarová, CSc.
 


Souhrn:

       Techniky umělé reprodukce vyvolávají od roku 1978 intenzivní diskusi o etických souvislostech technologických zásahů do lidské reprodukce. Je zřejmé, že názor, zda lidské embryo je či není člověkem, má přímý dopad na to, jak se z hlediska morálky díváme na selektivní potraty, zmrazo- vání embryí a výzkum na embryích. Snaha o definování morálního statutu embrya nabývá rozmě- ru interdisciplinárního výzkumu. Filozofický pohled na embryo má bezprostřední dopad na snahu o řešení praktických problémů. Tato práce věnuje pozornost morálnímu statutu embrya. Autor tvrdí, že tento morální statut můžeme zkoumat dvěma způsoby. Za prvé na bázi představ o podstatě - pak by člověk měl být osobou od okamžiku koncepce. Nebo náš pohled na embryo může být dějinný, v souvislosti se společenským a historickým kontextem. Ať už je náš pohled jakýkoli, pokud si nejsme jisti v otáz- ce, zda embryo je či není člověk, měli bychom s ním zacházet jako s člověkem.

        Klíčová slova: ontologický personalismus, empirický funkcionalismus, embryo, lidské bytí, morál- ní status, umělá reprodukce.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER