Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Vnitřní lékařství, 48, 2002, č. 7, s. 649 - 656
 
Sledování kardiotoxicity antracyklinů u dětí a možnosti prevence 
Šromová T.1, Strnadová V.1, Hrstková H 2 

1Fakulta farmaceutická Veterinární a farmaceutické univerzity, Brno, Ústav humánní farmakologie a toxikologie, přednosta doc. MUDr. J. Nečas, CSc. 2Dětská interní klinika FN Brno, pracoviště FDN J. G. Mendela, přednosta doc. MUDr. H. Hrstková, CSc.
 


Souhrn:

       Chemoterapie je základní léčebnou metodou v dětské onkologii. Povzbudivé výsledky léčby dětských nádorů mohou být nepříznivě ovlivněny pozdními vedlejšími účinky cytostatik. Nejzávažnější je pozdní kardiotoxicity antracyklinů. Autoři v retrospektivní studii provedli rozbor a vyhodnocení klinických a laboratorních nálezů u pacientů léčených v dětství pro malignitu chemoterapií obsahující antracykliny se zaměřením na pozdní toxicitu a vyhodnocení účinku kardioprotekce dexrazoxanem (ICR,F-187, Cardioxane®). Do studie bylo zařazeno 73 nemocných ve věku 15 ± 4,7 let, kterým byla podána kumulativní dávka antracyklinu 244 ± 13 mg/m2 a byli v dlouhodobé remisi onemocnění. Průměrná doba sledování od ukončení chemoterapie byla 6,7 ± 3,4 let. Kardioprotekce byla podána u 42 % nemocných a u 58 % nebyla podána. Nebyl nalezen významný rozdíl ve výsledcích antropometrických, hematologických a biochemických vyšetření v obou podskupinách. Pokles ejekční frakce levé komory pod 50 % byl diagnostikován u 4 nemocných (5 % z celého souboru), přičemž u dvou došlo k vývoji kardiomyopatie s klinickým obrazem srdečního selhání a jeden nemocný na progresi srdečního selhání zemřel. Kardiotoxicita byla diagnostikována jen v podskupině bez kardioprotekce (9,5 % z podskupiny). U nemocných bez kardiotoxicity nebyl nalezen ve sledovaných podskupinách významný rozdíl v klidové a zátěžové ejekční frakci levé komory (při dynamické zátěžové echokardiografii), v toleranci zátěže a oběhových ukazatelích. Byl zjištěn významný a poměrně těsný negativní vztah mezi podanou kumulativní dávkou antracyklinů a klidovou (r = -0,62, p < 0,001) a zátěžovou ejekčnífrakcí levé komory (r = -0,64, p < 0,001). Závěr: Nález 5 % výskytu poškození myokardu v celém souboru za poměrně krátké období od ukončení chemoterapie je dostatečným důvodem pro dlouhodobé kardiologické a především echokardiografické sledování nemocných léčených v dětství pro malignitu antracykliny a pro racionální přístup k podání kardioprotekce.

        Klíčová slova: Karotoxicita - Antracykliny - Kardioprotekce - Dexrazoxan
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER