Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Otorinolaryng. a Foniatr. /Prague/, 51, 2002, č. 4, s. 216-220.
 
Obstrukční syndrom spánkové apnoe: diagnóza a léčba 
Plzák J., Klozar J., Betka J. 

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol, Praha, katedra otorinolaryngologie IPVZ, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Betka, DrSc.
 


Souhrn:

       Obstrukční syndrom spánkové apnoe (obstructive sleep apnea syndrom = OSAS) je charakterizován opakovanými epizodami obstrukce horních dýchacích cest během spánku, které jsou obvykle doprovázeny poklesem saturace kyslíku v krvi. Nejdůležitějšími klinickými příznaky jsou chrápání a nadměrná denní spavost. Vzhledem k možným respiračním a kardiovaskulárním komplikacím je OSAS provázen významnou morbiditou i mortalitou. Tento článek podává stručný přehled příčin, klinických projevů, diagnostiky a léčby tohoto onemocnění. Lze očekávat, že se stoupající informovaností lékařské obce bude zároveň stoupat i počet diagnostikovaných pacientů trpících OSAS. Toto by pak mělo vést k odpovídajícímu léčení a způsobit pokles morbidity i mortality OSAS.

        Klíčová slova: obstrukční syndrom spánkové apnoe, diagnostika, léčba.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER