Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Prakt. Lék., 2006, 86, No. 1, p. 7–12.
 
Elektromagnetická hypersenzitivita 
HERT J.1, KREJCÍ V.2 

1Anatomický ústav LF UK, Plzen, prednosta doc. RNDr. P. Fiala, CSc. 2Hygienická stanice hl. m. Prahy, Národní referencní laborator pro neionizující elektromagnetická pole a zárení, vedoucí doc. RNDr. L. Pekárek, DrSc.
 


Souhrn:

       Termín „elektromagnetická hypersenzitivita“ (EHS) byl zaveden pred petadvaceti lety pro syndrom charakterizovaný širokým spektrem ruzných subjektivních symptomu, které postižené osoby prisuzovaly pusobení elektromagnetických (EM) polí emitovaných ruznými zdroji v okolí. Ukázalo se však, že intenzity polí zjištované v bytech stežujících si osob a na jejich pracovištích byly témer vždy o nekolik rádu nižší než hygienické limity doporucované uznávanými mezinárodními institucemi. Predpokládanou prícinnou souvislost mezi popisovaným syndromem a EM polem se pres velké úsilí nikdy nepodarilo prokázat. Výskyt syndromu nabyl v mnoha cástech sveta postupne charakteru epidemie. Svetová zdravotnická organizace venuje po dlouhou dobu pozornost tomuto jevu a stále podporuje výzkum možného vlivu slabých EM polí na osoby údajne citlivé k velmi slabým úrovním expozice. V predkládaném clánku ukazujeme, že existuje velmi mnoho logických, fyzikálních, medicínskobiologických i epidemiologických argumentu, které vyvracejí predstavu o prímém, prícinném vztahu mezi EHS a EM polem. Jev nazývaný dosud elektromagnetická hypersenzitivita je nesporne psychosomatickou fobickou reakcí, vyvolanou neoduvodnenými obavami z vlivu EM polí a potencovanou zkreslenými informacemi z médií, prípadne i úcelovou motivací. Jev muže být zarazen do rámce environmentálních somatických syndromu (ESS), resp. idiopatické environmentální intolerance (IEI). Uvádíme jednoduché schéma, které – ve shode se všemi známými fakty – popisuje psychosomatický mechanismus rozvinutí syndromu. Protože název „elektromagnetická hypersenzitivita“ je pro tento syndrom nevhodný, navrhujeme pro nej název „elektrofobický psychosomatický syndrom“ (zkratka EPS). Prípadný další výzkum tohoto syndromu by se mel zamerit na prícinné faktory z oblasti psycho-sociální, a neplodné vyhledávání reakcí postižených osob na pusobení EM by melo být opušteno. Pro lécbu postižených osob se zdá nejvhodnejší kognitivne behaviorální terapie. Casto doporucovaná a provádená technická a preventivní opatrení, zamerená na redukci expozice EM poli, nemají smysl.

        Klíčová slova: elektromagnetická hypersenzitiva – EHS – magnetické pole – lécba.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER