Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Gynek.,65, 2000, č. 3,s. 127 - 134
 
Vývoj reprodukčního zdraví žen v ČR 
Štembera Z., Velebil P., Kraus J. 1 , Čakiová E. 1 

Ústav pro péči o matku a dítě, Praha-Podolí, ředitel ing. V. Wollmuth 1 Český statistický úřad, odbor statistiky obyvatelstva, ředitelka ing. J. Růžková, CSc.
 


Abstrakt:

       Cíl celkové studie: Zjistit, jaké změny v reprodukčním zdraví žen vyvolaly změny v systému zdra- votní péče a v sociální sféře. Cíl dílčí studie: Zjistit změny jak v rozsahu, tak druhu používaných antikoncepčních metod v po- pulaci žen v reprodukčním věku v ČR. Typ studie: Retrospektivní srovnávací epidemiologická studie. Název a sídlo pracoviště: Ústav pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí. Metodika: Srovnány údaje o nejčastěji používaných metodách antikoncepce ve dvou reprezenta- tivních souborech žen v reprodukčním věku (vytvoření souborů viz první dílčí studie), diferenco- vaně podle základních demografických a sociálních znaků těchto žen. Zjištěné zastoupení různých metod antikoncepce v jednotlivých skupinách žen bylo hodnoceno jednak ve vztahu k celé populaci žen v reprodukčním věku, jednak jako podíl v té které podskupině žen. Vyhodno- cování získaných dat bylo provedeno podle programů vyvinutých v CDC (Centers of Disease Control) v Atlantě, Georgii, USA. Výsledky: Nezměnilo se procento žen používajících jednu ze 4 metod (60 %), změnilo se ale pořadí. Zatímco v r. 1993 byla na prvém místě používána přerušovaná soulož (18,6 % z uvedených 60 %) a na posledním antikoncepce hormonální (7,7 %), v r. 1997 bylo pořadí opačné (tj. hormonální 23,9 % a přerušovaná soulož 6,7 %). Naopak podíl připadající na kondom (17,6 %) a na IUD (11,6 %) zůstal téměř nezměněn. Po poklesu používání přerušované soulože se zvýšilo procento ostatních tří metod z 37 % na 52 % (z uvedených 60 %). Hormonální antikoncepci preferovaly ženy s vyšším vzděláním, kondom naopak ženy jen s příležitostným stykem, ev. s různými partnery (ženy svo- bodné, bezdětné a rozvedené). Závěr: Z dvojnásobně převládajících metod přerušované soulože a kondomu v r. 1993 došlo do r. 1997 k opačnému poměru (3:2) ve prospěch IUD a hormonální antikoncepce, takže zodpovědnost za předcházení nechtěného těhotenství přechází z muže na ženu.

        Klíčová slova: reprodukce, srovnávací epidemiologie, hormonální antikoncepce, IUD, kondom,
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER