Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. a slov. Psychiat., 99, 2003, No. 5, pp. 273 - 277.
 
Transsexualismus 
Malá E., Hrdlička M. 

Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, Praha, subkatedra dětské psychiatrie IPVZ,ředitel MUDr. A. Malina Ph.D. Dětská psychiatrická klinika FN Motol, Praha, přednosta doc. MUDr. M. Hrdlička, CSc.
 


Souhrn:

       Souhrn: Kontext sexuální orientace vychází z údajů, že jedinec je přitahován lidmi stejného nebo opačného pohlaví. Porucha pohlavní identity a subklinické varianty se vyskytují u 3–4 % dětí. Transsexualismus – extrémní varianta – je charakterizován intenzivním přáním žít, vypadat a vystupovat jako osoba opačného pohlaví. Příčiny poruchy jsou nejasné, od 80. let převládá vysvětlení biologicko-maturační. V hypothalamu je uloženo centrum zodpovědné za fetální dimorfismus mozku. Sexuální diferenciace může být dána velikostí BSTc (bed nucleus of stria terminalis). Rodová identita je dána výsledkem interakce mezi intrauterinním vývojem mozku a hladinou gonadotropních hormonů. Nejvhodnější léčbou poruchy pohlavní identity – transsexualismu – je chirurgická rekonstrukce. Před vlastní operací je indikována hormonální příprava. Chirurgická změna pohlaví by měla být realizována specializovaným týmem při přísných diagnostických a indikačních kritériích.

        Klíčová slova: porucha pohlavní identity, biologicko-maturační teorie transsexualismu, bed nucleus of stria terminalis (BSTc), hormonální testosteronová nebo estrogenová příprava, chirurgická rekonstrukce.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER