Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Anest. Neodkl. Péče, 12, 2001, No. 4, p. 205-208
 
Vliv laktulózy na mikrobiální kolonizaci v intenzivní péči 
Zvoníček V.1, Ševčík P.1, Šrámek V.1, Votava M.2, Ondrovčík P.2, Zábranská S.2 

Anesteziologicko-resuscitační klinika, LF MU, Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně, přednosta doc. MUDr. P. Ševčík, CSc.
 


Souhrn:

       Laktulóza snižuje pH stolice a může zastavit růst střevních patogenů. Zkoumali jsme vliv laktulózy na mikrobiální kolonizace kriticky nemocných. Do prospektivní, randomizované, dvojitě slepé studie (15 ml laktulózy nebo fyziologického roztoku do žaludku 4krát denně) bylo zařazeno 48 nemocných, vyžadujících umělou plicní ventilaci, kteří neměli při přijetí známky pneumonie. U nemocných jsme při příjmu a dále v 3denních intervalech odebírali ke kultivaci: žaludeční obsah a obsah dutiny ústní, tracheální aspirát a výtěr z rekta. Za patologický byl považován růst mikrobů > 105/ml. Třicet osm nemocných (15 dostávalo laktulózu a 23 placebo) bylo ventilovaných déle než 5 dnů a byli dále hodnoceni. Frekvence kolonizací žaludku a trachey nebyly mezi oběma skupinami pacientů statisticky významně odlišné, jakož i incidence pneumonie (40 a 35 %). Nepotvrdili jsme takzvanou gastropul- monální cestu kolonizace. Orofarynx je potenciálním zdrojem kolonizace dolních cest dýchacích.

        Klíčová slova: ventilátorová pneumonie - laktulóza - nozokomiální infekce - intenzivní péče
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER