Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2007, 146, pp. 262–266.
 
Hodnocení výsledků jodové profylaxe v České republice 
1, 2Zamrazil V., 1Čeřovská J., 1Bílek R. , 1Dvořáková M., 1Němeček J., 1Vavrejnová V., 1Zamrazilová H. 

1Endokrinologický ústav, Praha 2Subkatedra endokrinologie IPVZ, Praha
 


Souhrn:

       Východisko. Zdokonalení jodové profylaxe vedlo k odstranění jodového deficitu v České republice. Nevyřešeným problémem zůstává hodnocení zvýšeného přívodu jodu na stav štítné žlázy, zejména na její objem, funkci a autoimunitní postižení. V této práci jsme hodnotili změny jodurie a výše uvedených parametrů v odstupu 5 let u náhodně vybraného vzorku populace ve 3 regionech. Metody a výsledky. Vzorek populace mužů a žen ve věku od 18–65 let (celkem 1716) byl vyšetřen identickou skupinou pracovníků klinicky, sonograficky a laboratorně za použití stejných metodik včetně statistického hodnocení. Byl zjištěn vzestup jodurie, s výrazným posunem do vyšších hodnot u části osob. Změnila se rovněž distribuce kategorií jodurie. Volum štítné žlázy se zmenšil pouze u žen, nikoli u mužů. Ke zmenšení došlo u žen i při vztažení hodnot k tělesnému povrchu. Neprokázali jsme statisticky významné změny tyreotropního hormonu, došlo ke statisticky významnému, ale klinicky pravděpodobně nezávažnému vzestupu volného tyroxinu. Závěry. Opakované epidemiologické vyšetření náhodného vzorku populace ze 3 regionů v odstupu 5 let prokázalo účinnost jodové profylaxe (vzestup jodurie) s tendencí častějšího výskytu nadměrně zvýšené jodurie, zejména u dětí. Zaznamenali jsme snížení volumu štítné žlázy u žen a tendenci k mírnému vzestupu tyreoidální funkce (vzestup volného tyroxinu, nesignifikantní pokles tyreotropního hormonu).

        Klíčová slova: štítná žláza, jodový deficit, jodurie, volum štítné žlázy, hodnoty tyreotropního hormonu a volného tyroxinu.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER