Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 138, 1999, No. 5, p. 131 - 135.
 
PRIAPISMUS 
Hora M., Ouda Z. 

Urologická klinika FN, Plzeň
 


Souhrn:

       Priapismus je prolongovaná a většinou bolestivá erekce neprovázená sexuální žádostivostí. Jedná se o relativně vzácné akutní urologické onemocnění, které je nutno začít léčit již za 6 hodin od jeho vzniku, neboť při delší časové prodlevě dochází následkem ischémie k ireverzibilním fibrotickým změnám kavernózní tkáně penisu mající za následek trvalou erektilní dysfunkci. Priapismus může být nízkoprůtokový (nedostatečný odtok krve z kavernózní tkáně) nebo řidčeji vysokoprůtokový (nadměrný přítok krve). Priapismus dělíme podle etiologie na primární (příčina neznámá) či sekundární. Příčinami sekundárního priapismu nejčastěji jsou předávkování vazodilatancií při intraka- vernózní injekční léčbě erektilní dysfunkce (hl. papaverinem), nádory (obstrukce odvodných žil či přímá infiltrace kavernózních těles) - hl. karcinom močového měchýře, prostaty a rekta. Často je priapismus způsoben úrazy penisu a hráze. Pět procent mužů se srpkovitou anémií prodělá ataku priapismu. Léčba priapismu je odlišná podle typu a patří do rukou zkušeného urologa v lůžkovém zařízení.

        Klíčová slova: priapismus, erektilní dysfunkce, kavernózní tkáň, papaverin, srpkovitá anémie, korporoglanulární zkrat, korporokavernózní zkrat, metylenová modř.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER