Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes.-slov. Pediat, 2007, roč. 62, č. 12, s, 664-673,
 
Invazivní mykotické infekce na Klinice dětské onkologie FN Brno v letech 2002-2006 
Toušovská K.1, Dembická D.1, Lokaj P.1, Múdry P.1, Kocmanová I.2, Skotáková J.3, Habanec P.4, Štěrba J.1 

Klinika dětské onkologie LF MU Brno a FN Brno1 přednosta prof. MUDr. J. Štěrba, PhD. Oddělení klinické mikrobiologie FN Brno2 primářka MUDr. A. Ševčíková Klinika dětské radiologie LF MU Brno a FN Brno3 přednostka doc. MUDr. J. Skotáková, CSc. Ústav patologie LF MU Brno a FN Brno4 přednosta prof. MUDr. J. Mačák, CSc.
 


Souhrn:

       Úvod: Invazivní mykotické infekce (IFI) jsou obávanou komplikací léčby pacientů s onkologickou diagnózou. Jejich mortalita dosahuje až 80 %, nezanedbatelná je i ekonomická náročnost léčby. Incidence IFI v rámci jednotlivých pracovišť se může lišit v závislosti na skladbě pacientů, antibiotické a antimykotické lékové politice a epidemiologických podmínkách pracoviště. Cílem této práce bylo zjistit incidenci IFI na pracovišti po osmi letech od jeho založení. Metody: Retrospektivně autoři zhodnotili klinická, mikrobiologická a radiologická data pacientů se spotřebou systémových antimykotik a na tyto pacienty uplatnili konsensuální diagnostická kritéria IFI. Výsledky: V uvedeném období bylo na klinice léčeno 562 pacientů, z nichž u 14 (2,5 %) autoři potvrdili diagnózu IFI. U deseti pacientů se jednalo o IFI jistou, u jednoho pravděpodobnou a u tří možnou. V devíti případech se jednalo o invazivní kandidózu (IC), ve čtyřech případech o invazivní aspergilózu (IA) a jeden pacient prodělal invazivní zygomykózu. Původcem IC byly v šesti případech kmeny C. non albicans, ve třech případech C. albicans. Základní diagnóza akutní myeloidní leukémie nebo myelodysplastického syndromu (AML/MDS) a meduloblastomu (MBL) byla spojena s 11,9, resp. 5,4krát zvýšeným rizikem IFI. Profylakticky podané antimykotikum u kolonizovaných pacientů selhalo v prevenci IFI. V důsledku IFI zemřeli celkem dva pacienti (14,2 %). Autoři nepozorovali rozdíl v mortalitě mezi neutropenickými a non-neutropenickými pacienty. Závěr: Incidence IFI v souboru se neliší od publikovaných dat. Závažným nálezem je tendence k nárůstu IFI v posledních dvou letech a vysoký podíl kmenů C. non albicans mezi původci invazivních kandidóz. Pro nejrizikovější skupinu pacientů s AML/MDS může být přínosem primární antimykotická profylaxe. Ta by optimálně měla být prováděna v podmínkách multicentrické kontrolované studie.

        Klíčová slova: invazivní mykotická infekce, malignita, incidence, léčba, mortalita
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER