Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes.-slov. Derm. 77, 2002, No. 5, p. 195-202
 
Erysipel - retrospektivní studie za období 1996-2000 
Viktorinová M.1, Karlová I.1. Koukalová D.2, Lovečková Y.2, Vágnerová I.2 

1Klinika chorob kožních a pohlavních LF UP a FN, Olomouc, přednosta doc. MUDr. M. Buček, CSc. 2Ústav mikrobiologie LF UP, Olomouc, přednostka doc. MUDr. D. Koukalová, CSc.
 


Souhrn:

       V souboru 355 pacientů s erysipelem, rozděleném do dvou skupin, byla provedena retrospektivní analýza anamnestických dat, vyšetření a léčby. První skupinu tvořilo 264 pacientů s erysipelem poprvé v životě, druhou 91 (25,6 %) pacientů s recidivujícím erysipelem. Porovnání obou skupin ukázalo, že recidivující erysipel postihuje vyšší věkové skupiny, je lokalizován signifikantně častěji na dolních končetinách při současné chronické venózní insuficienci, lymfedému, bércovém vředu a mykotické infekci. Při hodnocení léčby 400 erysipelů se ukázalo, že léčba antibiotikem selhala v 80 (20,0 %) případech. Neúspěšná léčba byla zaznamenána u všech pacientů po kotrimoxazolu a oxacilinu, dále u 73,7 % pacientů léčených tetracykliny. Nejčastěji byla k léčbě použita cefalosporinová antibiotika 1. generace, a to u 236 (59,0 %) atak erysipelu, která měla vysoký léčebný účinek (92,3 %) a nejméně nežádoucích účinků. Menší terapeutická úspěšnost byla zjištěna po aminopenicilinech (68,7 %), základních penicilinech (43,3 %), a makrolidovém antibiotiku roxitromycinu (50,0 %). Z výsledků studie vyplývá, že lékem volby u nekomplikovaných erysipelů zůstávají penicilinové přípravky, u pacientů alergických na penicilin makrolidová antibiotika, event. cefalosporiny 1. generace. U komplikovaných případů se sekundární bakteriální flórou by měla být preferovaná cefalosporinová antibiotika 1. generace, nebo aminopeniciliny kombinované s inhibitory -laktamáz. Léčba by měla být upravována vždy podle výsledků mikrobiologického vyšetření. K zabránění recidiv erysipelu je nutné současně s antibiotiky léčit kožní léze, které mohou být vstupní bránou streptokokové infekce, a zlepšit funkci žilního systému a lymfatické drenáže na dolních končetinách.

        Klíčová slova: erysipel - retrospektivní studie - léčba
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER