Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Anest. intenziv. Med., 14, 2003, č. 3, s. 117–120
 
Balancovaná analgosedace kombinací midazolam-klonidin-ketamin ve stomatochirurgii 
Hess L.1, Ščigel V.2, Kieslichová E.3, Březina A.4, Kopáč F.4 

1Pracoviště experimentální medicíny IKEM, Praha, přednosta doc. ing. R. Poledne, CSc. 2Laboratoř pro rizikové stomatologické pacienty IKEM, vedoucí MUDr. V. Ščigel, PhD. 3Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM, přednosta MUDr. E. Kieslichová4Kardiocentrum IKEM, Klinika anesteziologie a resuscitace, vedoucí MUDr. A. Březina, CSc.
 


Souhrn:

       Cíl studie: Testování vlivu kombinace midazolam-klonidin-ketamin na základní hemodynamické a respirační parametry u stomatochirurgických pacientů. Typ studie: Nekomparativní klinická studie. Název a sídlo pracoviště: Centrum experimentální medicíny IKEM, Klinika anesteziologie a resuscitace IKEM, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM. Materiál a metoda: U 30 pacientů obou pohlaví, u kterých byla provedena mnohočetná extrakce zubů nebo extrakce retinovaného zubu moudrosti jsme podali midazolam v celkové dávce 3 mg i.v. Zaznamenali jsme hemodynamické a respirační parametry navozené účinkem midazolamu. Za 2 minuty jsme přidali klonidin v dávce 50 µg i.v. a opět zaznamenali změny v hemodynamice a respiraci. Za další 2 minuty jsme aplikovali racemický ketamin v dávce 20 mg i.v. S pacientem jsme udržovali slovní kontakt.Poté provedl stomatolog lokální anestezii articainem. K prohloubení sedativního účinku jsme přidávali midazolam po 1 mg i.v., k zesílení analgetického účinku ketamin po 10 mg i.v. K zjištění frekvence výskytu anterográdní amnézie jsme ukazovali pacientům fotografie předmětů denní potřeby. Hodnotili jsme rychlost psychomotorického zotavení a výskyt nežádoucích účinků. Výsledky: Hemodynamické parametry a saturace hemoglobinu kyslíkem byly ovlivněny statisticky nevýznamně. Midazolam i klonidin zcela antagonizovaly kardiovaskulární i psychomimetické účinky ketaminu. Na výkon byla úplná anterográdní amnézie. Do 60–90 minut byli pacienti schopni odejít v doprovodu dospělé osoby domů. Výskyt nežádoucích účinků byl minimální. Závěr: Kombinace midazolam-klonidin-ketamin dále rozšiřuje paletu farmak používanou při analgosedačních technikách ve stomatochirurgii. V budoucnosti může být nahrazen racemický ketamin pravotočivým izomerem a klonidin vysoce specifickým dexmedetomidinem s výhodnými farmakokinetickými parametry.

        Klíčová slova: midazolam – klonidin – ketamin – balancovaná analgosedace – stomatochirurgie
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER