Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2007, 146, pp. 351–355.
 
Jak pokračovat v dalším zdolávání tuberkulózy u nás? 
Trnka L., Wallenfels J. 

Národní jednotka dohledu nad tuberkulózou FN Na Bulovce, Praha
 


Souhrn:

       Východisko. Česká republika je v posledních letech řazena mezi země s nízkou náloží TB s roční incidencí kolem 10/100 000 obyvatel. V takových zemích spočívá kontrola TB nejen ve vyhledávání a účinném léčení nových TB onemocnění, ale také na identifikaci a omezování rezervoáru, z něhož nová TB onemocnění vznikají – latentní (subklinické) TB infekce (LTBI). V poslední době byla vydána novelizovaná doporučení ke kontrole TB v dalších zemích s nízkou náleží TB, v USA a Anglii aWalesu. Cílem práce bylo zjistit, která z novelizovaných doporučení by bylo možné použít i u nás. Metody a výsledky. V Anglii a Walesu je doporučována BCG primovakcinace pouze u novorozenců z rodin s vyšším rizikem onemocnět TB. U nich je nutno provádět i intenzivní aktivní vyhledávání nových TB. V Anglii aWalesu i USA je nyní v diagnostice TB kladen důraz na používání více diagnostických metod. Samokontrola užívání léků je vhodnější u všech zdravotnicky uvědomělých nemocných. Doporučovány jsou i léky v tekutých formách nebo v dávkovaných kombinacích léků (fixed drug-dose combinations). V obou výše uvedených zemích se provádí diagnostika LTBI buď tuberkulínovými kožními zkouškami (TST), nebo in vitro imunologickými IGRA testy. V Anglii a Walesu následuje IGRA test pozitivní TST, v USA je doporučován buď TST, nebo IGRA test. U LTBI osob se provádí preventivní léčba. Závěry. U nás by mělo být, vzhledem k BCG vakcinaci (revakcinaci), zavedení IGRA testů pro diagnostiku LTBI ještě větším přínosem. Jejich zavedení se zdá být nezbytné. U osob s předpokládanou LTBI by měla být nabídnuta buď preventivní léčba, nebo intenzivní dispenzární péče, zjišťující včas i počáteční známky TB onemocnění, po dobu několika roků po zjištění LTBI, protože TB se vyvíjí nejčastěji brzy po vzniku LTBI.

        Klíčová slova: tuberkulóza, latentní (subklinická) tuberkulózní infekce, BCG vakcinace, chemoprofylaxe, IGRA testy, tuberkulínový kožní test.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER