Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék čes., 140, 2001, No. 3, p. 70-73.
 
ENDOKRINOLOGIE 1999–2000 
Schreiber V. 

Laboratoř pro endokrinologii a metabolizmus III. interní kliniky 1. LF UK a VFN, Praha
 


Souhrn:

       Dlouholetý problém, jak se adenohypofyzární buňky diferencují k plnění svých speci fických funkcí (somatotropní, laktotropní atd.) se osvětluje poznáním diferenciačního účinku transkripčního faktoru Pit-1, jehož exprese v soma- totropech vede k sekreci STH, ne tak však v laktotropech, secernujících prolaktin. Subklinická hypotyreóza (zvýšený TSH při normálním T3 a T4) ohrožuje cévy nikoliv přes hypercholesterolémii, ale též přes změny dynamiky krevního proudu. Kardiotropní efekt hormonů štítné žlázy plyne i z toho, že aplikace trijodthyroninu dětem po chirurgické korekci srdečních vad (kardiopulmonální bypass) zlepšuje funkci myokardu: zvyšuje srdeční výdej a snižuje potřebu intenzivní péče. Receptory pro hormony v tkáních jsou flexibilní, mohou být „heterooligomery” pro dopamin a somatostatin, mutace mineralokortikoidního receptoru může být příčinou těhotenské hypertenze, progesteronové receptory mají několik izoforem. Také mohou být receptory aktivovány jen krátkodobým pobytem hormonu na nich. Glukokortikoidy mají zřejmě i membránové receptory. Diabetes mellitus „I. typu” nemusí být imunogenní a DM II. typu není jen z útlumové regulace receptorů pro inzulin a z následné inzulinorezistence, ale i z defektu v sekreci inzulinu. Inzulin má receptory v mozku a podílí se na regulaci apetitu. Pokus o léčbu imunogenního DM „desenzi - bilizací” perorálním inzulinem nepřinesl úspěch. Stres působí na mechanizmy paměti, těžký emoční stres v graviditě může působit kongenitální malformace. Pokles mentálních funkcí ve stáří u žen závisí na poklesu hladin proteino- vě-nevázaného estradiolu. Podněcování činnosti dopaminergních neuronů v mozku lze docílit neurotropními růsto- vými faktory. Nesiritid je rekombinantní mozkový natriuretický hormon, úspěšně zkoušený při srdečním selhávání. Funkce leptinu v regulaci apetitu u člověka je nadále nejasná, uplatňují se i jiné působky, např. ghrelin, primárně stimulující sekreci STH a podporující nárůst váhy. Sildenafil má svým působením na nitrergní neurony účinky i jinde než v penisu, např. příznivě působí v jícnu při achalazii.

        Klíčová slova: adenohypofýza, transkripční faktor Pit-1, účinky tyroxinu, flexibilita receptorů, diabetes mellitus, mentální funkce, nesiritid, leptin, nitrergníregulace.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER