Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Stomat., 1999, roč. 99, č. 4, s. 134–141.
 
Iatrogenní zátěž mateřského organismu rtutí při stomatologickém ošetření. 
Broukal Z. 1 , Dušková J. 1 , Korunová V. 2 

1 Výzkumný ústav stomatologický, Katedra stomatologie IPVZ, Praha, ředitel MUDr. O. Krejsa, CSc. 2 Ústav nukleární chemie AV ČR, Praha ředitel prof. RNDr. Boček, DrSc.
 


Souhrn:

       Studie byla provedena na souboru 50 matek průměrného věku 30 let v letech 1993 – 1997. V období 3 – 7 dní po porodu byly probandky stomatologicky vyšetřeny a vyplnily dotazník zaměřený na profesní a potravovou expozici rtuti. Dále byly pořízeny otisky chrupu a získány vzorky krve, moče, kolostra a mléka pro další laboratorní zpracování. Z otisků chrupu byly zhotoveny modely, které, po vizualizaci amalgámových výplní, byly použity ke stanovení jejich plochy. Ve vzorcích odebraného materiálu byly stanoveny hladiny rtuti metodou hmotové absorpční spektrofotometrie. Hladiny rtuti v kolostru a mateřském mléce signifikantně pozitivně korelovaly s plochou amalgámových výplní v ústech. Koncentrace rtuti v kolostru a mléce byla zhruba dvakrát vyšší než v séru a moči. Kalkulovaný denní příjem rtuti kojeného novorozence je asi 50 až 100krát nižší než tolerovaná denní dávka.

        Klíčová slova: rtuť – mateřské mléko – amalgám – iatrogenní expozice rtuti
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER